Біноклі є складними оптичними приладами, що як і будь-які інші пристрої, потребують періодичного обслуговування. Найголовніше в біноклях — це оптика. Будь-яка пляма, подряпина або забруднення лінзи об’єктива негативно впливає на яскравість і чіткість зображення. Тому дуже важливо лінзи біноклів тримати в чистоті. Як правильно доглядати за оптичним приладом — розповідаємо в цьому матеріалі.

Чому важливо використовувати спеціальні засоби для очищення оптики

Такі прилади, як біноклі, в основному використовуються на відкритому повітрі, де на них легко можуть потрапити різні види забруднення. Особливо до цього схильні професійні біноклі з великою кратністю та широким полем зору, які переважно мають більші об'єктиви. Також при встановленні налаштування оптичного приладу можуть з'явитися сліди від пальців. Для їх видалення використовуються різні способи, але домашні засоби в цьому випадку використовувати не варто.

Коли, як та чим чистити оптику бінокля

Для чищення оптики бінокля важливо використовувати безпечні методи, інструменти й лише ті засоби, що призначені спеціально для цієї мети. Оптика бінокля оснащена спеціальним антибліковим шаром, тому використання невідповідних засобів для чищення може призвести до її безповоротного пошкодження та погіршення оптичних властивостей — чіткості зображення, погіршення пропускання світла.

Які способи можна використовувати для чищення бінокля

Загалом способи чищення лінз бінокля можна розділити на дві категорії: чистка за допомогою таких інструментів, як серветка з мікрофібри, щітки та вологе очищення з використанням спеціального засобу. Щоб видалити небажані відбитки пальців або просто відполірувати оптику, найкраще використовувати спеціальну серветку з мікрофібри. Крім того, необхідним інструментом для чищення значних забруднень є маленька м’яка щітка, якою можна ретельно видалити грубі забруднення. Стане в пригоді спеціальна груша або балончик зі стиснутим повітрям, що забезпечать безконтактне очищення, наприклад, від пилу з оптики. Їх слід використовувати перед тим, як почистити бінокль спеціальною рідиною. Важливо, щоб їх наконечник закінчувався м'яким, еластичним силіконом, який запобігає випадковому пошкодженню поверхні оптики.

Чим протирати лінзи бінокля

Для видалення бруду з біноклів ні в якому разі не можна використовувати розчинники. Якщо застосувати невідповідний засіб для чищення, є ризик пошкодити антибліковий шар або втратити водонепроникність бінокля, оскільки такі хімікати можуть розчинити герметичні речовини. Для чищення слід скористатись спеціальним засобом, який безпечний для оптики. Великі виробники оптичних приладів зазвичай випускають власні лінійки для догляду за біноклями, які допомагають ефективно та безпечно очистити пристрій.

Перед тим, як почистити лінзи бінокля, треба просочити спеціальною рідиною тканину з мікрофібри або серветку. Після цього необхідно:

  • обережно круговими рухами протерти лінзи;
  • висушити лінзи, притиснувши до них іншу чисту, суху тканину;
  • повторити процедуру до тих пір, поки не зникнуть всі плями.

Для очищення глибоко посаджених лінз можна використати ватні палички.

Очищення оптики бінокля

Як доглядати за біноклем

Якщо в технічних характеристиках бінокля не зазначено, що прилад є водонепроникним, його слід захистити від дощу та води. Для захисту лінз слід використовувати спеціальні ковпачки. У випадку потрапляння води всередину, чистка призм бінокля та його внутрішніх елементів — це робота, яку краще доручити професійній службі. Щоб уникнути пошкоджень оптики бінокля, його слід тримати у футлярі або сумці. Таким чином пил усередині бінокля та інший бруд не так швидко накопичуватиметься й прилад не потребуватиме частого сервісного обслуговування.

Бінокль — це оптичний прилад, який вимагає дбайливого відношення. Правильні догляд та експлуатація неодмінно збільшать термін служби пристрою.