Бінокль — це оптичний прилад, який має широке застосування в багатьох різних сферах життя. Від якості зображення в його об'єктиві можуть залежати як сприйняття реальності, так і життєво важливі фактори. Адже різноманітність видів біноклів дозволяє використовувати їх і для спостережень за театральними постановками чи природними явищами, і у військовій справі, коли від справності обладнання може залежати збереження життя та здоров'я людей. Ситуації коли бінокль двоїться, або зображення розмите чи виглядає несиметричним можуть свідчити про необхідність проведення юстування бінокля.
Для чого потрібне юстування бінокля
Юстування бінокля — це здійснення ряду операцій з налаштування оптичної системи приладу, внаслідок чого забезпечується чіткість зображення. Приведення в належний робочий стан необхідне кожному приладу. Від ретельності та якості налаштувань залежить наскільки точним і надійним буде функціонування обладнання.
Про необхідність юстування бінокля можуть свідчити певні ознаки, серед яких найважливішими є наступні:
- роздвоєння зображення;
- нечіткість картинки;
- несиметричність у горизонтальному або вертикальному вимірі.
Юстування бінокля необхідно проводити для приведення приладу у відповідність до особливостей зору спостерігача. Правильне налаштування бінокля забезпечує комфорт користування приладом. Коли двоїть бінокль, а зображення виглядає нечітким, це може призвести до швидкої втомлюваності очей і головного болю. Причиною виникнення таких неприємних відчуттів є намагання зорової системи людини адаптуватись до сприйняття роздвоєного зображення, що викликає надмірне напруження та головний біль.
Чому виникає порушення синхронізування бінокля
До необхідності проводити юстування може призвести порушення синхронізації приладів. Воно виникає з таких причин:
- дефекти оптичної системи приладу;
- неправильне налаштування;
- пошкодження призм або лінз внаслідок, наприклад падіння бінокля;
- природне зношування механічних частин приладу;
- використання бінокля іншими людьми та зміна налаштувань під власні особливості зору.
Також порушення синхронізації може бути пов'язане з фізіологією людини. У людському оці, для забезпечення бінокулярного зору, необхідна злагоджена робота м'язів, що керують рухом очних яблук, а також правильна функція фоторецепторів сітківки та зорових нервів. Якщо виникають проблеми з будь-якою з цих складових, це може призвести до порушення синхронізації, тому сприйняття глибини та відстані до об'єктів спотворюється. Діоптрійне налаштування бінокля допоможе розв'язати цю проблему. Це допоміжна процедура юстування біноклів для налаштування фокуса, яка найчастіше проводиться лише на одному окулярі, адаптовуючи оптику для людей з невеликими відмінностями зору на одному та іншому оці.
Як перевірити юстування бінокля
Правильне юстування бінокля включає кілька заходів. Перед процедурою слід переконатися, що бінокль чистий і знаходиться в хорошому стані, тобто немає тріщин або зламаних елементів. Для перевірки юстування бінокля необхідно:
- вибрати нерухомий об'єкт, що знаходиться на відстані не менше ніж за 100 м;
- надійно закріпити прилад на опорі;
- налаштувати відстань між зіницями;
- поперемінно подивитись на об'єкт правим і лівим оком та обома очима.
При наявності роздвоєння зображення проводиться процедура юстування приладу. Юстування може супроводжуватися процесом колімації бінокля. Колімація бінокля належить до заходів вирівнювання оптичної осі приладу з віссю візуального спостереження. Така процедура є дуже важливою для забезпечення точності приладу.
Варто зазначити, що самостійно юстувати можна тільки прості моделі, оптична система яких заснована на Porro-призмах. Газонаповнені біноклі та прилади з призмами Roof вимагають спеціального обладнання, що зазвичай доступне лише професіоналам сервісних центрів.