Призначення бінокля — спостереження за віддаленими об'єктами. Нерідко користувачі звертають увагу лише на кратність збільшення, ігноруючи інші характеристики. Однак для отримання чіткого, яскравого зображення важливою є якість та конструкція оптичної системи приладу.
Оптична система бінокля: головні особливості
Оптика бінокля складається з кількох ключових елементів, які забезпечують збільшення та коригування зображення. Конструкція приладу включає в себе:
- об'єктиви;
- призми;
- окуляри;
- фокусувальний механізм.
Об'єктив пристрою — це система з кількох лінз. Найпростіший варіант, характерний для дешевих біноклів, складається з 1-2 лінз, які дають невисоку якість зображення.
В об'єктивах ахроматичного типу лінзи виготовлені з різних видів скла, що допомагає зменшити хроматичні аберації (кольорові ореоли по краях зображення). Професійні біноклі оснащені апо-хроматичними об'єктивами з кількох лінз. Вони забезпечують чисте та контрастне зображення.
Важливою функцією об'єктива є світлозбір, який залежить від діаметра передньої лінзи. Це напряму впливає на яскравість зображення.
Призми призначені для корекції перевернутого зображення. Є два види призм: Porro та Roof. Кожна з них має свої особливості та переваги.
Однією з головних характеристик, яка впливає на ефективність бінокля, є наявність повного просвітлення лінз, що забезпечується спеціальним багатошаровим покриттям. Воно дозволяє мінімізувати втрати світла, гарантує природну передачу кольорів, зменшує кількість відблисків.
Важливим також є тип скла, з якого виготовлені призми. Дешевше скло BK-7 гірше передає світло, особливо по краях зображення. Це призводить до появи винетування — затемненого кола. Високоякісне скло BaK-4 дозволяє отримати чітке та яскраве зображення без темних країв та хроматичних аберацій.
У бінокль з оптикою низькою якості неможливо роздивитися об'єкт у деталях. Зображення може бути розмитим, тьмяним і подвоєним. Особливо важко користуватися такими приладами в умовах недостатньої видимості, наприклад, при вивченні зоряного неба чи птахів у лісі.
Як вибрати бінокль з якісною оптикою
Перед покупкою бінокля варто звернути увагу на такі параметри:
- чіткість зображення, зокрема відсутність розмитих країв;
- яскравість та контрастність, особливо при слабкому освітленні;
- відсутність аберацій, викривлень та затемнень;
- якість покриття лінз, яка проявляється у відсутності відблисків;
- наявність колімування (вирівнювання оптики), яке запобігає двоїнню.
Біноклі з якісною оптикою мають відповідну ціну. Однак вища вартість компенсується комфортністю та ефективністю спостережень. Біноклі з хорошою оптичною системою відрізняються довговічністю та універсальністю використання.
Вибрати бінокль, який підійде для професійних та любительських спостережень, можна в асортименті компанії Praktica. Зокрема, це модель Falcon 20x50 Black зі світлосильним об'єктивом та повним просвітленням лінз.
Бінокль Praktica Pioneer R 8x42 WP Phase Coated Gen. II оснащений призмами зі скла BaK-4 з фазорегулючим та срібним покриттям, характерним для оптики найвищого класу. Чудовим взірцем професійного приладу є модель Praktica Pioneer R 12x50 WP Phase Coated Gen. II. Вона має потужну оптику з двома типами покриттів для ефективного використання у сутінках.
Наявність висококласної оптики у біноклі є головною передумовою його функціональності. Замовляйте якісний прилад — і ви отримаєте чітке, контрастне та яскраве зображення з природними кольорами без втоми для зору. Такий бінокль вас точно не розчарує, тому не доведеться через якийсь час купувати іншу модель.