Бінокль — це корисний оптичний прилад, який полюбляють як мисливці, так і туристи. Проте, щоб він надійно прослужив багато років, необхідно правильно за ним доглядати. Недотримання певних правил може призвести до запотівання лінз, втрати герметичності та інших пошкоджень. У цій статті розповідаємо, як слід зберігати та транспортувати бінокль.
Як правильно зберігати бінокль
Як правило, бінокль беруть на полювання, в подорожі, на спортивні змагання та інші події. Весь інший час він лежить вдома й щоб оптичний прилад завжди був готовий до використання, важливо подбати про те, щоб він зберігався у сприятливих умовах. Для цього слід враховувати декілька факторів.
Температурний режим
Бінокль слід зберігати при стабільній температурі, оскільки різкі перепади можуть сприяти утворенню конденсату всередині корпусу. Оптимальний температурний діапазон для більшості моделей становить від -10°C до +40°C. Перегрів або охолодження можуть негативно вплинути на оптичні елементи та мастильні матеріали.
Вологість
Висока вологість є однією з основних загроз для бінокля, оскільки вона може спричинити запотівання та розвиток плісняви на лінзах. Для захисту від вологи потрібно:
- зберігати бінокль у сухому місці з рівнем вологості не вище 60%;
- тримати поряд з приладом силікагелеві пакети для абсорбції зайвої вологи.
Якщо бінокль намок, його слід просушити при кімнатній температурі. При цьому не варто використовувати фен чи обігрівач. Почитати більше про це можна в статті «Як висушити бінокль?» в нашому блозі.
Місце зберігання
Бінокль слід зберігати у спеціальному футлярі або коробці, яка захистить його від пилу, ударів і прямих сонячних променів. Найкраще місце для зберігання — захисний чохол або суха темна шафа.
Як правильно транспортувати бінокль
Оскільки бінокль, а особливо його лінзи, є досить чутливим приладом, важливо також дбайливо його транспортувати. Збираючись на полювання чи просто в подорож, варто покласти прилад в захисний футляр. Без нього на лінзах та корпусі бінокля можуть з’явитись дрібні подряпини, які будуть суттєво заважати під час спостережень.
Захисний футляр буває двох типів:
- у вигляді м’якого чохла — він компактний, легкий та зручний у користуванні, однак не надто надійний;
- у вигляді кейсу — такий футляр витримує падіння та удари, проте займає дещо більше місця в рюкзаку.
Окремо слід подбати про лінзи. Їх рекомендується зберігати під спеціальними захисними ковпачками.
Як і чим слід протирати бінокль
Щоб бінокль прослужив якомога довше, його рекомендується регулярно оглядати та, за потреби, чистити від пилюки та бруду. Якщо корпус можна протерти звичайною серветкою, то з лінзами потрібно бути значно обережнішим:
- Перед тим, як протирати лінзи потрібно обережно змахнути з них пил м'яким пензликом.
- Протирати лінзи потрібно ватним тампоном, на який нанесено спеціальний засіб для чищення оптики, що не містить спирту.
- Жирові плями можна зняти спеціальною вологою серветкою для протирання оптики.
- Після завершення слід насухо витерти лінзи серветкою. Протирати їх варто круговими рухами від краю до центру.
Для очищення лінз не рекомендується використовувати папір, грубі тканини, спирт та побутові засоби для скла, що містять аміак. Більш детально про особливості догляду за біноклем можна почитати в нашій статті «Коли, як та чим чистити оптику бінокля».
Як і будь-який пристрій, бінокль потребує дбайливого ставлення. Регулярний огляд корпусу та очищення лінз, зберігання в сухому, м’якому місці якомога далі від прямих сонячних променів і транспортування в міцному футлярі — все це допоможе зберегти оптичний прилад в робочому стані протягом багатьох років.