Одним з ключових елементів оптичної системи біноклів, монокулярів та інших подібних приладів є призма. Її призначення — це коригування перевернутого зображення. Існує два основних різновиди призм Roof та Porro. Кожній з них властиві свої особливості та переваги, які впливають на конструкцію бінокля та якість зображення.
Тип призми Roof: основні характеристики
Roof призма була винайдена у XIX столітті. Принципи її роботи базується на відбитті світла від двох площин, розміщених перпендикулярно. Її конструкція нагадує дах, що і дало назву винаходу.
Біноклі Roof користуються популярністю завдяки своїй компактності та легкості. Адже оптична система на основі бінокулярної призми Roof має невеликі габарити. Тому цей різновид оптичної техніки частіше використовують туристи та дослідники природи і ландшафтів. Крім того, тип призми Roof забезпечує біноклям такі переваги:
- зручність у перевезенні, зумовлену тим, що прилад з цією оптичною системою має вузький прямокутний профіль;
- стійкість до механічних пошкоджень, оскільки призма Roof сприяє монолітності конструкції;
- завдяки використанню сучасних технологій зображення, отримане з допомогою цієї призми відрізняється якістю та чіткістю.
Roof призми найчастіше є частиною оптичної конструкції монокулярів, адже пріоритетом по виробництві цих пристроїв є компактні розміри.
До недоліків призм категорії Roof можна віднести вищу вартість. Також зображення, отримане з допомогою такого різновиду оптичної конструкції, може бути недостатнього чітким та контрастним. Хоча у сучасних моделях цю особливість практично вдалося усунути.
Призма Porro: конструкція та особливості
Призма Porro названа на честь її розробника — італійського вченого Ігнаціо Порро. Цей пристрій має специфічну будову, яка не лише виправляє спотворення зображення, а й робить його яскравим та об'ємним.
Особливістю призми Porro є те, що оптичні осі об'єктивів та окулярів в ній не збігаються. Це збільшує габарити бінокля, оснащеного таким видом системи.
Призма Порро зазвичай є частиною оптичної системи класичних біноклів універсального використання. Також ними оснащують потужні підзорні труби.
Плюсами цих призм є:
- широке поле зору — ця характеристика робить біноклі Porro чудовим вибором для сільського господарства, полювання та спостереження за рухомими об'єктами;
- високий рівень стереоскопічності гарантує покращене сприйняття глибини та об'єму віддаленого об'єкта;
- яскравість зображення та максимально природна передача кольорів завдяки мінімальній витраті світла навіть у сутінках;
- простота та ефективність конструкції, зумовлена наявністю повного внутрішнього відбиття зменшує потребу у нанесенні додаткових покриттів на лінзи.
Призма Порро є досить простою у виробництві. Завдяки цьому ціна оптичної техніки на її основі є більш доступною ніж в аналогів з призмою Roof, які мають таку саму кратність збільшення.
Німецька компанія Praktica застосовує призми Porro для виробництва біноклів лінійки Falcon. Це потужна оптика за помірною ціною. Вона підходить для польових та астрономічних спостережень.
До недоліків призм Porro можна віднести дещо громіздку конструкцію та більшу вагу. Крім цього оптична система є більш вразливою до впливу зовнішніх факторів: пилу, вологи чи ударів. Також ці призми можуть бути складніші у налаштуванні, оскільки вони відрізняються високою чутливістю.
Таким чином, призми Roof і Porro є ефективними та надійними у використанні. Кожному виду властиві певні переваги та незначні недоліки, детальний аналіз яких дорожче вам зробити правильний вибір.