Монокуляр — це вид оптичного обладнання, що призначене для спостереження за віддаленими об'єктами одним оком. Цей прилад є гібридом бінокля та підзорної труби, але має значно компактніші розміри. Купуючи монокуляр, необхідно звертати увагу на цифри, що вказані у його характеристиках. Адже саме вони визначають потужність та продуктивність цієї оптики.
Монокуляр: технічні особливості оптичної системи
Функціональність монокуляра та ефективність його використання зумовлена властивостями оптичної системи приладу. Вона має такі характеристики:
- збільшення;
- діаметр об'єктива;
- поле зору;
- вихідна зіниця;
- покриття лінз;
- вид призми;
- система фокусування.
До найважливіших характеристик монокуляра відноситься показник кратності збільшення, що означає наскільки об'єкт спостереження здається ближчим, порівняно з тим як дивитися на нього неозброєним оком. Від діаметра об'єктива залежить скільки світла потрапляє на передню лінзу. Чим більша ця кількість, тим яскравіше та чіткіше зображення можна отримати, навіть якщо сонячного світла недостатньо.
Поле зору — це простір, який видно в об'єктив монокуляра на певній відстані. Розмір вихідної зіниці обчислюється поділом діаметра об'єктива на кратність збільшення. Чим вищий цей параметр, тим чіткіше зображення можна отримати, особливо у сутінках, завдяки більшому діаметру світлового потоку. Якість просвітлення залежить і від покриття лінз. Найефективнішим є лінзи з багатошаровим покриттям. Воно зменшує кількість відблисків і забезпечує якісне чітке зображення.
Одним з ключових компонентів оптичної системи є призма. Зображення, що виходить з об'єктива, є дзеркальним та перевернутим. Саме призма повертає його в правильне положення.
Чіткість зображення налаштовують за допомогою системи фокусування. Для цього монокуляри обладнують спеціальним кільцем. Є також прилади з фіксованим фокусом, які не потребують регулювання.
Маркування монокуляра: як розшифрувати цифри
Всі конструктивні особливості монокуляра вказані в технічній документації. Однак навіть за її відсутності можна дізнатися головні характеристики, оскільки вони позначені безпосередньо на корпусі. Щоб зрозуміти, що означають цифри на монокулярі, потрібно хоча б поверхово розуміти принцип його роботи. Він полягає у візуальному наближенні та покращенні видимості об'єктів завдяки оптичній конструкції. Головним показником наближення є кратність збільшення. Значок кратності позначається літерою x, що написана після числа, яке і вказує на ступінь наближення. Наприклад, кратність 8x означає, що через прилад ми будемо бачити предмет так, ніби він знаходиться до нас у 8 разів ближче, ніж насправді. Кратність монокулярів варіюється у діапазоні від 4x до 10x. Цих показників достатньо, щоб спостерігати за рухомими та нерухомими об'єктами. Слід пам'ятати, що висока кратність звужує поле зору та може робимо зображення нестабільним, якщо монокуляр не зафіксований.
Другим числом у маркуванні монокуляра є діаметр об'єктива. Він вимірюється у міліметрах. Це розмір зовнішньої лінзи пристрою. Чим більший діаметр, тим більше світла збирає лінза. Цей параметр прямо впливає на чіткість та яскравість зображення. Якщо вам доведеться вести спостереження в сутінках, краще обрати прилад з великим об'єктивом. Однак слід зважати, що в такому випадку монокуляр також матиме більші габарити.
Нерідко на корпусі монокуляра можна побачити ще одним показник, наприклад, 102m/1000м. Якщо розшифрувати ці цифри, ми дізнаємося поле зору оптичного обладнання. Це ширина області, яку видно в монокуляр на певній відстані. В основному цей показник вимірюють на віддалі 1000 метрів. Монокуляри з широким полем зору підходять для спостереження за природними ландшафтами та рухомими об'єктами. Якщо вам потрібно детально розглянути конкретні предмети, краще використовувати монокуляр з меншим полем зору, але високою кратністю.
Таким чином, для ефективного використання монокуляра необхідно враховувати показники, зазначені у його маркуванні, та співвідносити їх з вашими потребами.