Бінокль — це корисний аксесуар, який підходить для різних потреб. Його можна використовувати під час походу, на полюванні чи риболовлі. Однак кожен бінокль має свої особливості й в параметрах цього приладу можна легко заплутатись. В цій статті розглянемо, на що слід звернути увагу, збираючись купити бінокля.
Що слід враховувати при виборі бінокля
Професійні біноклі мають багато різних параметрів, залежно від яких вони підходять для тих чи інших потреб. Щоб підібрати для себе максимально зручну модель, рекомендується враховувати наступні характеристики.
Кратність та діаметр об'єктива
Перше, на що потрібно звернути увагу при виборі бінокля — це збільшення та діаметр об’єктива. Ця характеристика бінокля позначається за допомогою знаку «x». Наприклад, у позначці 8x42 перша цифра — це кратність бінокля. Вона вказує на те, що об’єкт буде збільшено у 8 разів. Цифра 42 позначає діаметр об’єктива в міліметрах. Чим більший цей показник, тим більше світла збирає об’єктив, а отже краще працює при слабкому освітленні.
Призми
Лінзи об’єктивів не лише збільшують, але й повертають зображення на 180°. Щоб повернути його в потрібне положення, використовується спеціальна система обертальних призм. Вона буває двох типів:
- Призми Porro. Це класична система, яка забезпечує високу якість зображення й широке поле зору. Біноклі, які містять призми Порро, відрізняються своїм зовнішнім виглядом, оскільки у них об’єктиви знаходяться на більшій відстані ніж окуляри.
- Призми Roof. У такій системі окуляри розташовані на одній осі з об’єктивами. Завдяки цьому біноклі з призмами Roof мають досить компактні розміри. Однак, порівняно з Порро, вони мають менше поле зору та гірше працюють в темряві.
Крім цього, при виборі рекомендується враховувати матеріал, з якого виготовлені призми. Зазвичай для них використовується два сорти оптичного скла: BK7 (боросилікатний крон) та BaK4 (барієвий крон). BK7 є більш доступним матеріалом і, як правило, присутній у бюджетних біноклях. BaK4 дещо дорожчий і кращий, тому ним обладнані більш потужні біноклі.
Вихідна зіниця
Вихідна зіниця — це діаметр зображення, яке передає бінокль. Від цього показника також залежить якість зображення. Наприклад, бінокль з діаметром вихідної зіниці 3 мм підходить для використання лише вдень. Якщо ж ви плануєте користуватись біноклем переважно в темну пору доби, тоді варто обирати модель, у якої цей параметр становить не менше 5-6 мм.
Покриття лінз
Для покращення якості зображення на лінзи бінокля додатково наноситься спеціальне просвітлювальне покриття. Воно буває кількох типів:
- Coated — це одношарове покриття, яке зазвичай наноситься на зовнішню поверхню лінзи;
- Fully coated (FC) — одношарове покриття на всіх оптичних поверхнях;
- Multicoated (MC) — багатошарове покриття, проте лише на окремих поверхнях;
- Fully multicoated (FMC) — багатошарове покриття, яке є на всіх оптичних поверхнях.
Покриття лінз вказується в технічній документації бінокля. При цьому варто враховувати, що чим краще покриття, тим дорожче коштує пристрій.
Як вибрати бінокль за призначенням
Щоб підібрати відповідний бінокль, варто дотримуватись таких порад:
- для полювання — бінокль повинен бути компактним, легким та міцним;
- для риболовлі — варто надавати перевагу моделям з волого- та пилозахисним корпусом;
- для туризму — найкраще підходять невеликі біноклі, адже аксесуар доведеться носити з собою;
- для спостереження за птахами — важливо, щоб у бінокля була широка зона огляду, оскільки потрібно швидко знаходити та відстежувати птахів різних розмірів;
- для спостереження за спортивними подіями чи концертами — часто використовують біноклі з середньою кратністю, які забезпечують широкий кут огляду, що дозволяє охопити всю сцену або поле одночасно.
Придбання бінокля — це хороша інвестиція у хобі чи професію. Ознайомившись з різними характеристиками приладу, можна підібрати аксесуар, який ідеально підійде для ваших потреб. Придбати бінокль потрібного типу можна в нашому магазині Praktica.