Основне призначення біноклів та інших подібних приладів — це спостереження за віддаленими об'єктами, які недостатньо проглядаються неозброєним оком. Тому ключовою характеристикою оптичного обладнання є кратність. Цей параметр показує ступінь наближення предмета, на який людина дивиться через бінокль.

Кратність бінокля: значення та роль цього показника

Маркування біноклів показує два основних параметри, які визначають його функціональність: кратність збільшення та діаметр об'єктива. Кратність як наукове поняття показує наскільки одна величина більша за іншу. Як технічна характеристика оптичного обладнання ця цифра позначає здатність бінокля наближати віддалений об'єкт. Тобто бінокль не збільшує предмет, за яким ведеться спостереження, а візуально зменшує відстань між ним та спостерігачем у певну кількість разів. Наприклад, якщо ми розглядаємо щось на відаллі 100 м, застосовуючи прилад з кратністю 10×, то отримаємо ефект наближення цього об'єкта до нас на відстань 10 м.

Що таке кратність бінокля

Кратність біноклів варіюється в межах від 2 до 20 крат. У професійних приладах вона починається з 7×. Деякі моделі сучасних біноклів мають опцію регулювання ступеня наближення. У них показники кратності позначається двома цифрами. Це діапазон, у якому кратність бінокля можна змінювати. Ці прилади належать до категорії Zoom. Слід враховувати, що вони не підходять для використання в ускладнених умовах. Адже будь-який удар може призвести до зміщення елементів рухомої оптичної системи та втрати різкості зображення.

Іноді виникає питання: як визначити кратність бінокля самостійно? Якщо ви з якихось причин сумніваєтесь у параметрах, наданих виробником, можна спробувати виміряти цей показник самому. Для цього потрібно діаметр передньої лінзи поділити на діаметр вхідної зіниці.

Як вибрати оптимальну кратність бінокля

За показниками кратності біноклі можна умовно поділити на кілька основних груп:

  • театральні;
  • туристичні;
  • професійні.

До категорії театральних відноситься обладнання невеликої кратності 3×-5×. Воно призначене для розглядання об'єктів з незначної відстані, наприклад вистав чи концертів. Їх також часто купують для дітей. Вони дають змогу чітко бачити предмети на відстані 50 м.

Туристичні біноклі використовують не лише мандрівники, а й мисливці, військові та спортсмени. Вони мають середню кратність 6×-10×. Це найуніверсальніші моделі, які користуються найбільшою популярністю на ринку оптичного обладнання. Робочий радіус такого обладнання від 600 до 1000 м. Цього цілком достатньо, щоб спостерігати за природними об'єктами.

Професійні біноклі володіють потужністю понад 10 крат. Вони використовуються для різних досліджень у польових умовах, а також астрономічних спостережень. Головною особливістю біноклів з високою кратністю є необхідність використання штатива або іншої стійкої опори. Причинами цього є досить висока вага бінокля та залежність чіткості зображення від нерухомості приладу.

Кратність бінокля більше 10 одиниць зумовлює розмитість зображення навіть при невеликому тремтінні рук. Ними неможливо користуватися під час руху, особливо по нерівній місцевості. Висока кратність бінокля звужує поле зору. Якщо цей показник поєднується з невеликим діаметром об'єктива, а саме вихідної зіниці, то зображення може бути досить затемненим.

Кратність бінокля

Якщо ви найчастіше користуєтеся оптичним приладом на світанку чи в сутінках то краще віддати перевагу кратності бінокля 7×, 8×. Такі ж показники підійдуть тим користувачам, для яких стабільність зображення є пріоритетом. Середня кратність біноклів — оптимальна для багатьох мисливців, адже у лісі немає необхідності розглядати об'єкти на значній відстані. Тоді як для польових умов можуть знадобитися потужніші прилади. Біноклі з високою кратністю застосовують під час спортивної стрільби, спостережень за птахами чи гірськими тваринами.

Важливо купувати оптичне обладнання від перевірених виробників. Лише в такому випадку ви можете бути впевненими, що маркування біноклів є достовірним.