Одним з параметрів біноклів, які мають важливе значення для отримання якісного контрастного зображення, є просвітлення оптики. Нанесення спеціального покриття на лінзи та призми має на меті зменшити втрати світла при його відбитті від поверхні скла та розсіюванні. Таким чином навіть при слабкій освітленості можна отримати чітку та ясну картинку.

Що таке просвітлення оптики

Антиблікові шари, нанесені на оптичні елементи бінокля, підвищують світлопроникність на межі різних середовищ. Зміст процесу полягає в тому, що коли світло перетинає межу повітря-скло, 95% із загальної кількості світлових хвиль проходить через неї, а 5% відбивається. Це може здатися небагато, але якщо взяти до уваги, що в стандартному біноклі таких меж може бути в середньому 11, то втрати світла через відбиття стають досить значними. Тож неважко підрахувати, що в біноклі без антивідбивального покриття до очей доходить менше ніж 60% світла, яке потрапляє на лінзу.

Типи просвітлення оптики при виборі бінокля

Які існують типи просвітлення в біноклі

Просвітлювальне покриття може бути нанесене в кілька шарів, від чого залежить коефіцієнт заломлення світла. За цією характеристикою просвітлення оптики бінокля поділяється на наступні типи:

  • одношарове просвітлення (Coated, C) — антивідбивальне покриття нанесене на одну або кілька поверхонь оптичних лінз;
  • повне одношарове просвітлення (Fully coated, FC) — всі поверхні оптики мають одинарне антивідбивальне покриття;
  • багатошарове просвітлення (Multi-coated, MC) — на одну або декілька поверхонь нанесено кілька шарів антивідбивального покриття;
  • повне багатошарове просвітлення (Fully multi-coated, FMC) — всі поверхні оптики обладнані багатошаровим антивідбивальним покриттям.

Головна властивість плівок просвітлення — менший показник заломлення у порівнянні з показником заломлення лінз. Багатошарове просвітлення складається з кількох шарів плівок, виготовлених з різних матеріалів, які відрізняються показниками заломлення.

Одношарове просвітлення зазвичай встановлюється у недорогих біноклях. Якісні оптичні прилади мають повне мультипросвітлення, що формує не тільки чіткіше, насиченіше та контрастніше зображення, але й усуває ефект бліків сонячного проміння на картинці в біноклі. Крім того, такі покриття є більш зносостійкими, що забезпечує триваліший термін служби.

Як можна візуально оцінити просвітлення оптики

При виборі бінокля важливо звернути увагу на відтінок зображення. Якщо у ньому переважає один колір, це свідчить про використання одного шару просвітлення. Мультипросвітлення проявляється наявністю багатьох відтінків. Якщо на зображенні в біноклі присутні бліки, то це значить, що лише деякі оптичні поверхні мають просвітлення.

Типи просвітлення оптики бінокля

Покриття своєю чергою може мати різний ступінь світлопропускання. Для оцінки якості просвітки зовнішніх лінз слід подивитись на їхнє забарвлення. Воно може мати різні відтінки — червоний, блакитний, синій, зелений. Загалом просвітлювальне покриття безбарвне, а відтінок лінз говорить про відбивання певного спектра світла. Тому якщо просвітлення відсіює якийсь колір, то картинка не буде виглядати природною. Наприклад, при рубіновому просвітленні відсіюється червоний спектр, тому кольори виглядають тьмяно та неприродно. Моделі біноклів, які мають подібне просвітлення, рекомендуються для використання в яскравий сонячний день.

Дорогі якісні моделі біноклів з призмами Roof мають покриття фазової корекції. Воно корегує точки фокусування світлових променів різної довжини. Це підвищує чіткість, контрастність та яскравість зображення, а також усуває кольорову облямівку, що утворюється навколо контрастних елементів.

При виборі бінокля варто подивитися на зображення в кількох моделях з однаковими параметрами. Ті з них, в яких картинка буде яскравішою та чіткішою, мають кращий показник світлопропускання.