Монокуляр є одним з найпоширеніших різновидів оптичного обладнання. Компактні розміри та проста конструкція у цьому приладі поєднуються з високою функціональністю. Завдяки цьому він успішно застосовується у багатьох сферах, де існує необхідність спостереження за віддаленими об'єктами.

Що таке монокуляр: будова та технічні властивості

Оптичний монокуляр — це портативний персональний прилад, що складається з таких базових елементів:

  • об'єктива;
  • системи лінзи та призми;
  • окуляра;
  • зорової труби.

Якісний монокуляр: особливості та переваги

Об'єктив захоплює зображення та світло, лінза заломлює світлові промені під потрібним кутом. Призма перевертає зображення, завдяки чому через окуляр ми бачимо наближений предмет в нормальному ракурсі.

Оптична система знаходиться в зоровій трубі, найчастіше виготовленій з міцного полікарбонату. Корпус устаткування має компактні розміри, невелику вагу та ергономічну конструкцію, посилену гумовою накладкою. Якісний монокуляр зазвичай захищений від ударів та вологи, що робить користування ним зручним навіть в екстремальних ситуаціях.

При виборі монокуляра слід орієнтуватися на ряд важливих критеріїв, від яких залежать особливості його роботи. Найголовнішим з них є показник кратності збільшення. За цим параметром прилади можна поділити на кілька груп:

  • невеликої кратності 2-4×;
  • середньої потужності 5-8×;
  • високої кратності збільшення понад 9×.

Кількість крат, що є першою цифрою у маркуванні виробу, показує у скільки разів прилад наближає об'єкт спостереження. Зокрема, кратність 10× означає, що ми будемо бачити предмет, що розміщений за 100 м від нас так, ніби він знаходиться на відстані 10 м.

Апертура або діаметр об'єктива теж суттєво впливає на роботу монокуляра. Це розмір передньої лінзи у міліметрах. Чим він більший, тим більше світла захоплює об'єктив. Відповідно прилади з малим діаметром підходять лише для ясної погоди, а з великим — можна застосовувати і в сутінках.

Від виду оптичної системи залежить розмір приладу та контрастність і чіткість зображення. Її тип визначається різновидом призми: Porro або Roof. Porro — це простий надійний та недорогий варіант. Однак він істотно впливає на розмір обладнання, оскільки з таким типом призми об'єктив та окуляр знаходяться на різних осях. Тоді як з призмою Roof вони розміщені на одній лінії. Це дає змогу зробити оптичний монокуляр набагато меншим. Також другий варіант призми забезпечує кращу якість зображення.

Для чого потрібен монокуляр: область застосування та основи вибору

Сучасні монокуляри є універсальними пристроями, які використовуються для виконання багатьох завдань. Однак, вибираючи прилад, треба зіставити технічні параметри пристрою і мету застосування.

Для прогулянок, перегляду концертів чи спортивних змагань вистачить обладнання з невисокою кратністю та базовим набором функцій. Монокуляр для спостереження за тваринами чи птахами може бути більш потужним. Купуючи монокуляр для полювання, необхідно враховувати умови, в яких воно відбувається. В лісі нема потреби в приладі з високим рівнем наближення, тоді як на відкритому просторі він може знадобитися. Якщо вам потрібен монокуляр для риболовлі, переконайтеся, що він має водозахищений корпус.

Якісний монокуляр

Монокуляр для військових — це особлива категорія обладнання. Він має бути міцним, надійним та забезпечувати достатній ступінь наближення. Обладнання, що засновується у військово-польових умовах часто має додаткові опції:

  • інфрачервоне підсвічування, яке дає змогу користуватися приладом навіть вночі;
  • можливість кріплення не лише ‘ до штатива, а й до каски;
  • функція стабілізації зображення навіть при високій кратності збільшення;
  • оснащення далекомірною сіткою, що дозволяє вимірювати точну відстань до об'єкта, ґрунтуючись на відповідних математичних розрахунках;
  • високий рівень захисту від пилу, вологи, перепадів температури та механічних пошкоджень.

Таким чином, монокуляри попри невеликі габарити та просту конфігурацію, дають змогу виконувати багато задач, пов'язаних з необхідністю спостерігати за об'єктами на відстані.